Zadní cyklosedačka

Posted on 17th Květen 2010 by Podpora in Rady a typy

Zadní cyklosedačka

Malé děti, které ještě nedisponují vlastním kolem, můžeme na kole převážet třemi způsoby. Jedinou variantou pro ty nejmenší je vozík. Starší děti mohou cestovat v přední nebo zadní cyklosedačce. Protože dost rodičů řeší právě teď, zda pořídit sedačku zadní nebo přední, probereme si dnes klady a zápory sedačky zadní.

Do cyklosedačky není vhodné dávat dítě, které ještě nesedí samo, mohl by se poškodit jeho pohybový aparát. Dávejte také pozor, aby dítě nemělo problémy v motorickém vývoji.

Zadní sedačky se vyrábějí ve dvou základních provedeních. Sedačky, které jsou připevněny na nosič nebo samonosné, uchycené na sedlové trubce ocelovým drátem. Jednoduché uchycení umožňuje sedačku sundat a případně ji přendat druhému z rodičů. Výrobci nabízejí ještě speciální polohovatelné cyklosedačky, ve kterých můžou děti i spát. I přesto myslete na pohodlí a klimbající hlavičku dítěte, proto je lepší raději zastavit a nechat dítě chvilku prospat.

Zadní sedačka je vhodná pro klidnější a starší děti, na které nemusíte tolik dohlížet. Kvůli umístění zadní sedačky na dítě při jízdě nevidíte. Výhodou je však, že díte není vystaveno prachu, létajícímu hmyzu, dešti a větru.

Zadní sedačky jsou pohodlnější než přední. Vzhledem k rozměrům a nosnosti vydrží dítěti delší dobu. Upevnění pomocí upínáku pomáhá s odpružením při jízdě v náročnějším terénu.

Dítě je více v bezpečí než u přední sedačky. Konstrukce je robustnější, dítě sedí níž a při pádu rodič dítě nezalehne. Navíc nekomplikuje jezdci šlapání a dítě nemůže zasahovat do řízení. Větší bezpečí dítěte je zde však vykoupeno jeho menším rozhledem a menší kontrolou dítěte. Zvláště pokud má rodič na zádech ještě batoh. Při jízdě do velmi prudkého kopce hrozí nebezpečné nadzvedávání předního kola.

Při koupi zkontrolujte popruhy, jejich jednoduché zapínání, které by ale dítě nemělo umět uvolnit a rozepnout. Na sedačce by neměly být žádné ostré hrany. Nechte si klidně poradit v prodejně.

Každá cyklosedačka by rozhodně měla splňovat evropskou bezpečnostní normu EN 14344. Tato norma prověřuje výrobky z hlediska kvality a bezpečnosti, mimo jiné pomocí crash-testů. Pokud by sedačka neměla normu, návod k použití nebo by se vám něco nezdálo, výrobek nekupujte.

Značky: OKBaby, Hamax, Römer

Žádné komentáře »

No comments yet.

Leave a comment