Jaro je tady

Posted on 6th Duben 2018 by Kateřina in Údržba kola

Jaro je tady a s ním i krásné, slunečné počasí. Koho by nenapadlo vytáhnout kolo a jet se projet do nejbližšího lesíka, na cyklostezku a nebo kamkoliv jinam? Většinu lidí (a o to víc vášnivých či příležitostných cyklistů) toto počasí vyláká ven. Cyklisté však musí řešit jeden velký problém. Po zimě nemají nahuštěné pneumatiky. Důležité je také prohlédnout dětská kola svým ratolestem.

Počet cyklistů, kteří mají pneumatiky přehuštěné či podhuštěné se blíží skoro třetině. Lidé s podhuštěnými plášti jedou většinou pomalu, ti s přehuštěnými riskují prasknutí a všichni obecně ohrožují svou bezpečnost.

Jak tedy dopustit pneumatiky správně? Na straně pneumatiky jsou vždy uvedená čísla-bary. U některých lehkých ráfků (karbon, hliník,…) je nutno hlídat bary také. Tam kontrolujme tedy jak hodnoty na pneumatikách, tak hodnoty na ráfcích. U těchto dílů bývá maximální hodnota velice často kolem 3,5 až 4 barů.

Kola se rozdělují do 3 kategorií. Crossová, horská a silniční. Každá z těchto kategorií má své specifické vlastnosti a díly, a tudíž i specifické požadavky na huštění.

Jako první si probereme kola crossová, neboli trekingová.
U této kategorie je „foukání“ nejjednodušší. Téměř ve všech případech se zde můžeme řídit pouze podmínkami uvedenými výrobcem. Tato kola nejsou na žádné extrémní trasy a pro polní cesty a šotolinu je toto optimální. Hodnota by se v této kategorii měla pohybovat přibližně mezi 3,5 až 5 bary.

Dalšími zástupci zde jsou kola horská.
Tato kategorie je nejrozsáhlejší a má nejvíce variant, ostatně už proto, že existuje mnoho druhů pneumatik, například s duší, bez duše či galusky. Hodnoty jsou dány terénem a také tím, jak často nebo jak náročně daný jezdec jezdí. Na asfaltu, suchém tvrdém povrchu a jim podobných se fouká až k maximální hranici dané výrobcem. V těchto terénech se pohybuje drtivá většina majitelů takových kol. Na měkkých podkladech, v blátě a na mokru naopak foukáme daleko méně, jelikož potom neztrácí své vlastnosti, zlepšuje přilnavost a více zde stabilizuje.

Poslední odstavec bude věnován kolům silničním.
Zde je největší rozdíl v tom, jestli má jezdec galusky nebo pláště, ale ve většině případů jsou to právě pláště. Hodnota tlaku se u nich pohybuje okolo 8 barů, ale i zde musíme kontrolovat hodnoty na ráfcích a pláštích uvedené výrobci. Galusky, které používají převážně závodníci, rozlišujeme na ty s volně vloženou duší, jež foukají podobně jako pláště, a s vlepenou duší, u kterých se hodnoty tlaku pohybují mezi 11 a 12 bary.

Žádné komentáře »

No comments yet.

Leave a comment